Tietoa poliisista > Poliisit sosiaalisessa mediassa
Yhteystiedot



Poliisit sosiaalisessa mediassa

Poliisi haluaa olla läsnä ja lisätä vuorovaikutusta - poliisi tekee sitä myös virtuaalimaailmassa. Nettipoliisitoiminta on osaltaan poliisin ennalta estävää toimintaan. Nettipoliisit osallistuvat myös rikosten selvittelyyn ja tiedottavat tärkeistä ja ajankohtaisista asioista. Toisinaan nettipoliiseilla on pilke silmäkulmassa, kun he tuovat tärkeitä asioita esiin huumorilla höystettynä. Nettipoliisitoiminnalla halutaan myös madaltaa kynnystä ottaa yhteyttä poliisiin. Palveluissa ei voida kuitenkaan käsitellä luottamuksellisia tai yksityisyyden suojan piiriin kuuluvia tietoja. Kiireellisissä apua vaativissa asioissa tulee soittaa poliisiin hätänumeroon 112.

Entisaikaan oli kyläpoliiseja, myöhemmin tori- ja kortteli- sekä nuorisopoliiseja. Nykyisin on muun muassa koulu- ja lähipoliiseja. Ajan saatossa poliisilla on ollut erilaisia toimintamalleja, joita on sovellettu ajallisiin ja paikallisiin olosuhteisiin sekä tarpeisiin. Pohjimmiltaan kylä-, tori-, kortteli-, nuoriso-, koulu- ja lähipoliisitoiminnassa on ollut ja on aina kyse poliisin ennalta estävästä toiminnasta, johon liittyy oleellisesti läsnäolo sekä vuorovaikutus kansalaisten parissa. Nykyiset nettipoliisit ovat tavallaan tämän päivän kyläpoliiseja, jotka toimivat lähipoliisimaisesti verkossa.

Sosiaalisessa mediassa toimivat poliisit

Osa nettipoliiseista vaihtuu ja profiileja päivitetään ajoittain.

kuva
Sami Grönfors
Vanhempi rikoskonstaapeli
Lounais-Suomen poliisilaitos
sami.gronfors@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Sami Grönfors
IRC-Galleria: Varsinais-Suomen Poliisilaitos
kuva
Timo Halonen
Vanhempi rikoskonstaapeli
Itä-Suomen poliisilaitos
kuva

Erno Hanhisalo
Vanhempi konstaapeli
Pohjanmaan poliisilaitos
erno.hanhisalo@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Hanhisalo 

kuva
Sami Hurmalainen
Vanhempi rikoskonstaapeli
Hämeen poliisilaitos
sami.hurmalainen@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Sami Hurmalainen
kuva

Jukka-Pekka Huuskonen
Vanhempi konstaapeli
Helsingin poliisilaitos
jukka-pekka.huuskonen@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Huuskonen

kuva

Timo Härkönen
Vanhempi konstaapeli
Kaakkois-Suomen poliisilaitos
timo.harkonen@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Timo Härkönen

kuva

Pekka Hätönen
Vanhempi konstaapeli
Helsingin poliisilaitos
pekka.hatonen@poliisi.fi 
Facebook: konstaapeli.hatonen

kuva

Sari Kaartoaho
Vanhempi konstaapeli
Itä-Suomen poliisilaitos
sari.kaartoaho@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Sari Kaartoaho

kuva
Pia Katajala
Vanhempi konstaapeli
Hämeen poliisilaitos
pia.katajala@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Pia Katajala
kuva

Janne Korhonen
Vanhempi konstaapeli
Helsingin poliisilaitos
janne.korhonen@poliisi.fi
Facebook: Poliisi Janne

kuva

Olli Korpi
Vanhempi konstaapeli
Itä-Suomen poliisilaitos
olli.korpi@poliisi.fi
Facebook: konstaapeli.korpi

kuva

Pekka Laitinen
Vanhempi konstaapeli
Hämeen poliisilaitos
pekka.laitinen@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Pekka Laitinen
kuva
Outi Leppäjoki
Rikosylikonstaapeli
Hämeen poliisilaitos
outi.leppajoki@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Outi Leppäjoki
Messenger: outi.leppajoki@live.fi
kuva Minna Lindroos
Vanhempi konstaapeli
Itä-Suomen poliisilaitos
minna.lindroos@poliisi.fi
Facebook: Minna Lindroos
kuva

Miika Mutanen
Vanhempi konstaapeli
Itä-Suomen poliisilaitos
miika.mutanen@poliisi.fi
Facebook: konstaapeli.mutanen

kuva Katja Nissinen
ylikonstaapeli
Helsingin poliisilaitos
katja.nissinen@poliisi.fi
Facebook: Ylikonstaapeli Katja Nissinen
kuva

Mika Nykänen
Vanhempi konstaapeli
Pohjanmaan poliisilaitos
mika.nykanen@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Nykänen

kuva
Juha Puurula
Vanhempi konstaapeli
Pohjanmaan poliisilaitos
juha.puurula@poliisi.fi
Facebook: Juha Puurula
kuva Markku Rahunen
Ylikonstaapeli
Sisä-Suomen poliisilaitos
markku.rahunen@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Markku Rahunen
kuva
Toni Reinikainen
Vanhempi konstaapeli
Itä-Suomen poliisilaitos
toni.reinikainen@poliisi.fi
Facebook: Toni Konstaapeli Reinikainen

kuva

Jussi Reunanen
Vanhempi konstaapeli
Hämeen poliisilaitos
jussi.reunanen@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Jussi Reunanen
kuva

Paavo Ryynänen
Vanhempi rikoskonstaapeli
Itä-Suomen poliisilaitos
paavo.ryynanen@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Ryynänen

kuva

Janina Saarinen
Vanhempi konstaapeli
Länsi-Uudenmaan poliisilaitos
janina.saarinen@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Janina Saarinen
Instagram: KonstaapeliJanina

kuva
Riku Sukari
Ylikonstaapeli
Lounais-Suomen poliisilaitos
riku.sukari@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Riku Sukari
IRC-Galleria: Läpo
kuva

Jarkko Tommila
Vanhempi konstaapeli
Kaakkois-Suomen poliisilaitos
jarkko.tommila@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Tommila

kuva
Jari Vasenius
Vanhempi konstaapeli
Lapin poliisilaitos
jari.vasenius@poliisi.fi
Facebook: Jari Vasenius
IRC-Galleria: _java_
Vastaa Lapin nuorisopoliisin työstä
kuva
Heikki Virtanen
Vanhempi Konstaapeli
Hämeen poliisilaitos
Riihimäen poliisiasema
kuva
Nina Juurakko-Vesikko
Markku Rahunen
Janne Sievänen
Juha Ahola
Päivi Ketoluoto
Erja Kantanen
Facebook: Sisä-Suomen poliisilaitos

Ruotsinkieliset nettipoliisit 

kuva

Robert Sandvik
Vanhempi konstaapeli
Pohjanmaan poliisilaitos
robert.sandvik@poliisi.fi
Facebook: konstapelrobert.sandvik
kuva
Johanna Westerlund
Vanhempi konstaapeli
Pohjanmaan poliisilaitos
johanna.westerlund@poliisi.fi
Facebook: konstapeljohanna.westerlund

Helsingin nettipoliisi

Helsingin nettipoliisi toimii Helsingissä, mutta sen toimialueena on koko Suomi. Näkyvällä poliisityöllä netissä pyritään ennalta ehkäisemään rikoksia, madaltamaan kynnystä ottaa yhteyttä poliisiin ja puuttumaan akuutisti etenkin sosiaalisessa mediassa tapahtuviin rikoksiin.

Helsingin nettipoliisin sivu 

kuva

Jutta Antikainen
Vanhempi konstaapeli
Helsingin poliisilaitos
jutta.antikainen@poliisi.fi
IRC-Galleria: [--jutta--]
Facebook: Jutta Antikainen
Demi: VkJutta, Kuvake: JuttaAntikainen 
Instagram: juttaantikainen

kuva
Marko Forss
Ylikonstaapeli
Helsingin poliisilaitos
IRC-Galleria:  -fobba-
Facebook: Marko "Fobba" Forss
Poliisista päivää: blogi
Hommaforum: fobba
Uusi Suomi: Puheenvuoro

kuva

Jarno Saarinen
Vanhempi konstaapeli
Helsingin poliisilaitos
jarno.saarinen@poliisi.fi 
Facebook: Jarno Saarinen


 



Facebook    kuva

Poliisin sivut löytyvät Facebookista Suomen poliisin nimellä. Sivujen tarkoituksena on kertoa poliisin toiminnasta ja tarjota mahdollisuus keskustella poliisin toimintaan liittyvistä aiheista.

https://www.facebook.com/Suomenpoliisi

Keskustelun säännöt poliisin sosiaalisen median sivustoilla
Sivujen ylläpitäjät seuraavat keskustelua ja vastaavat osaan kysymyksistä. Yksityisyyden piiriin kuuluvia tapauksia ei kommentoida.

Koska keskustelupalsta on tarkoitettu poliisi-aiheisiin kysymyksiin ja kommentteihin, kiellettyjä aiheita ovat:
• Muiden keskustelijoiden haukkuminen, kiroilu, rasismi
• Rikokseen yllyttäminen
• Henkilöihin, organisaatioihin, maihin tai kansoihin kohdistuvat vihaviestit
• Tuotteiden ja palveluiden mainonta ja markkinointi
• Uskonnolliset ja poliittiset kannanotot
Näiden lisäksi kiellettyjä ovat kirjoitukset, jotka saattavat täyttää rikoslaissa säädetyn yksityiselämää loukkaavan tiedon levittämisen tai kunnianloukkauksen tunnusmerkistön.
Asiattomat viestit voidaan poistaa ja toistuvasti sääntöjä rikkovan käyttäjän viestintä poliisin profiilissa voidaan estää. Viestin poistamisesta ja estosta ei ilmoiteta kirjoittajalle.


Poliisilaitosten ja yksiköiden Facebook-sivut

Blogit

Poliisit bloggaavat osoitteessa www.poliisilehti.fi/poliisistapaivaa. Blogeissa poliisit kertovat työstään eri puolilla maata ja organisaatiota.
http://www.poliisilehti.fi/poliisistapaivaa


Poliisiradio
  

Poliisiradio on netissä toimiva podcast-radio, joka julkaisee lyhyitä ja napakoita video- ja radiolähetyksiä poliisin tosielämästä. Lähetyksissä käsitellään paitsi ajankohtaisia aiheita ja kysymyksiä, myös mielenkiintoisia tositarinoita vuosien takaa. Katso ja kuuntele lisää www.poliisiradio.fi


IRC-galleriakuva

Poliisiprofiilit vastailevat kysymyksiin palvelussa ja auttavat poliisitoimintaan liittyvissä asioissa.


Twitterkuva

Poliisin Twitter-tili löytyy nimellä Suomenpoliisi. Twitteriin tulevat kaikki poliisin tiedotteet. 

Poliisiylijohtajan löytää Twitteristä https://twitter.com/MikkoPaatero
Liikenteestä twiittaa poliisiylitarkastaja Risto Lammi https://twitter.com/RistoLammi
Poliisilaitoksen näkökulmasta poliisipäällikkö Kari Rantala https://twitter.com/paallikko_IUPOL

Useilla poliisilaitoksilla ja poliisin yksiköillä on myös omat Twitter-tilit:


Instagram

Joillakin poliisin yksiköillä on tili Instagramissa:

Youtube

kuvaPoliisin Youtube-kanava löytyy nimellä Suomenpoliisi. Kanavalla on poliisin erilaisiin kampanjoihin liittyviä videoita, tv-sarjojen trailereita sekä esitutkintaan liittyvää videomateriaalia.
http://www.youtube.com/suomenpoliisi

Muita poliisin Youtube-kanavia:
http://www.youtube.com/NettipoliisiHKI
http://www.youtube.com/poliisimuseo
 





Tulostettava versio

Share

Hae sivustolta: