Tietoa poliisista > Poliisit sosiaalisessa mediassa
Yhteystiedot



Poliisit sosiaalisessa mediassa

Jalkautumalla verkkoyhteisöihin poliisi haluaa lisätä vuorovaikutusta yleisön ja poliisin välillä, lisätä kansalaisten tunnetta poliisin läsnäolosta myös virtuaalimaailmassa sekä madaltaa kansalaisten kynnystä ottaa yhteyttä poliisiin. Toiminnan tarkoitus on toimia rikoksia ennaltaehkäisevästi. Palveluissa ei voida käsitellä luottamuksellisia tai yksityisyyden suojan piiriin kuuluvia tietoja. Kun tarvitset poliisin kiireellistä apua, soita hätänumeroon 112.

Sosiaalisessa mediassa toimivat poliisit

Osa nettipoliiseista vaihtuu vuodenvaihteessa 2014. Profiilit päivitetään ajantasalle alkuvuodesta 2014.

kuva
Anne Ahoniemi
Vanhempi rikoskonstaapeli
Itä-Uudenmaan poliisilaitos
anne.ahoniemi@poliisi.fi
Facebook: Anne "konstaapeli" Ahoniemi
kuva
Sami Grönfors
Vanhempi rikoskonstaapeli
Lounais-Suomen poliisilaitos
sami.gronfors@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Sami Grönfors
IRC-Galleria: Varsinais-Suomen Poliisilaitos
kuva
Timo Halonen
Vanhempi rikoskonstaapeli
Itä-Suomen poliisilaitos
kuva

Erno Hanhisalo
Vanhempi konstaapeli
Pohjanmaan poliisilaitos
erno.hanhisalo@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Hanhisalo 

kuva
Sami Hurmalainen
Vanhempi rikoskonstaapeli
Hämeen poliisilaitos
sami.hurmalainen@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Sami Hurmalainen
kuva

Jukka-Pekka Huuskonen
Vanhempi konstaapeli
Helsingin poliisilaitos
jukka-pekka.huuskonen@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Huuskonen

kuva

Timo Härkönen
Vanhempi konstaapeli
Kaakkois-Suomen poliisilaitos
timo.harkonen@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Timo Härkönen

kuva

Pekka Hätönen
Vanhempi konstaapeli
Helsingin poliisilaitos
pekka.hatonen@poliisi.fi 
Facebook: konstaapeli.hatonen

kuva

Sari Kaartoaho
Vanhempi konstaapeli
Itä-Suomen poliisilaitos
sari.kaartoaho@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Sari Kaartoaho

kuva
Pia Katajala
Vanhempi konstaapeli
Hämeen poliisilaitos
pia.katajala@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Pia Katajala
kuva

Janne Korhonen
Vanhempi konstaapeli
Helsingin poliisilaitos
janne.korhonen@poliisi.fi
Facebook: Poliisi Janne

kuva

Olli Korpi
Vanhempi konstaapeli
Itä-Suomen poliisilaitos
olli.korpi@poliisi.fi
Facebook: konstaapeli.korpi

kuva
Ville Lahti
Vanhempi rikoskonstaapeli
Lounais-Suomen poliisilaitos
ville.a.lahti@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Ville Lahti
IRC-Galleria: -|Vilho|-

kuva

Pekka Laitinen
Vanhempi konstaapeli
Hämeen poliisilaitos
pekka.laitinen@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Pekka Laitinen
kuva
Jyri Leisti
Vanhempi konstaapeli
Itä-Uudenmaan poliisilaitos
jyri.leisti@poliisi.fi
Facebook: Poliisi Jyri
kuva
Outi Leppäjoki
Rikosylikonstaapeli
Hämeen poliisilaitos
outi.leppajoki@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Outi Leppäjoki
Messenger: outi.leppajoki@live.fi
kuva Minna Lindroos
Vanhempi konstaapeli
Itä-Suomen poliisilaitos
minna.lindroos@poliisi.fi
Facebook: Minna Lindroos
kuva

Miika Mutanen
Vanhempi konstaapeli
Itä-Suomen poliisilaitos
miika.mutanen@poliisi.fi
Facebook: konstaapeli.mutanen

kuva Katja Nissinen
ylikonstaapeli
Helsingin poliisilaitos
katja.nissinen@poliisi.fi
Facebook: Ylikonstaapeli Katja Nissinen
kuva

Mika Nykänen
Vanhempi konstaapeli
Pohjanmaan poliisilaitos
mika.nykanen@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Nykänen

kuva
Juha Puurula
Vanhempi konstaapeli
Pohjanmaan poliisilaitos
juha.puurula@poliisi.fi
Facebook: Juha Puurula
kuva Markku Rahunen
Ylikonstaapeli
Sisä-Suomen poliisilaitos
markku.rahunen@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Markku Rahunen
kuva
Toni Reinikainen
Vanhempi konstaapeli
Itä-Suomen poliisilaitos
toni.reinikainen@poliisi.fi
Facebook: Toni Konstaapeli Reinikainen

kuva

Jussi Reunanen
Vanhempi konstaapeli
Hämeen poliisilaitos
jussi.reunanen@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Jussi Reunanen
kuva

Paavo Ryynänen
Vanhempi rikoskonstaapeli
Itä-Suomen poliisilaitos
paavo.ryynanen@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Ryynänen

kuva

Janina Saarinen
Vanhempi konstaapeli
Länsi-Uudenmaan poliisilaitos
janina.saarinen@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Janina Saarinen
Instagram: KonstaapeliJanina

kuva
Riku Sukari
Ylikonstaapeli
Lounais-Suomen poliisilaitos
riku.sukari@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Riku Sukari
IRC-Galleria: Läpo
kuva

Jarkko Tommila
Vanhempi konstaapeli
Kaakkois-Suomen poliisilaitos
jarkko.tommila@poliisi.fi
Facebook: Konstaapeli Tommila

kuva

Jussi Vaahtoniemi
Ylikonstaapeli
Pohjanmaan poliisilaitos
jussi.vaahtoniemi@poliisi.fi
Facebook: Ylikonstaapeli Vaahtoniemi

kuva
Jari Vasenius
Vanhempi konstaapeli
Lapin poliisilaitos
jari.vasenius@poliisi.fi
Facebook: Jari Vasenius
IRC-Galleria: _java_
Vastaa Lapin nuorisopoliisin työstä
kuva
Heikki Virtanen
Vanhempi Konstaapeli
Hämeen poliisilaitos
Riihimäen poliisiasema
kuva
Anna-Kaisa Heinämäki
Jari Viljanen
Markku Rahunen
Janne Sievänen
Juha Ahola
Päivi Ketoluoto
Facebook: Sisä-Suomen poliisilaitos

Ruotsinkieliset nettipoliisit 

kuva
Mikael Appel
Rikosylikonstaapeli
Pohjanmaan poliisilaitos
mikael.appel@poliisi.fi
Facebook: konstapelmikael.appel

kuva

Robert Sandvik
Vanhempi konstaapeli
Pohjanmaan poliisilaitos
robert.sandvik@poliisi.fi
Facebook: konstapelrobert.sandvik
kuva
Johanna Westerlund
Vanhempi konstaapeli
Pohjanmaan poliisilaitos
johanna.westerlund@poliisi.fi
Facebook: konstapeljohanna.westerlund

Helsingin nettipoliisi

Helsingin nettipoliisi toimii Helsingissä, mutta sen toimialueena on koko Suomi. Näkyvällä poliisityöllä netissä pyritään ennalta ehkäisemään rikoksia, madaltamaan kynnystä ottaa yhteyttä poliisiin ja puuttumaan akuutisti etenkin sosiaalisessa mediassa tapahtuviin rikoksiin.

Helsingin nettipoliisin sivu

 

 

kuva
Jutta Antikainen

 

kuva
Marko Forss

 

kuva
Jarno Saarinen




Facebook    kuva

Poliisin sivut löytyvät Facebookista Suomen poliisin nimellä. Sivujen tarkoituksena on kertoa poliisin toiminnasta ja tarjota mahdollisuus keskustella poliisin toimintaan liittyvistä aiheista.

https://www.facebook.com/Suomenpoliisi

Suomen poliisi -faniryhmän keskustelun säännöt
Sivujen ylläpitäjät seuraavat keskustelua ja vastaavat osaan kysymyksistä. Yksityisyyden piiriin kuuluvia tapauksia ei kommentoida.

Koska keskustelupalsta on tarkoitettu poliisi-aiheisiin kysymyksiin ja kommentteihin, kiellettyjä aiheita ovat:
• Muiden keskustelijoiden haukkuminen, kiroilu, rasismi
• Rikokseen yllyttäminen
• Henkilöihin, organisaatioihin, maihin tai kansoihin kohdistuvat vihaviestit
• Tuotteiden ja palveluiden mainonta ja markkinointi
• Uskonnolliset ja poliittiset kannanotot

Asiattomat viestit voidaan poistaa. Viestin poistamisesta ei ilmoiteta kirjoittajalle.



Poliisilaitosten ja yksiköiden Facebook-sivut

Blogit

Poliisit bloggaavat osoitteessa www.poliisilehti.fi/poliisistapaivaa. Blogeissa poliisit kertovat työstään eri puolilla maata ja organisaatiota.
http://www.poliisilehti.fi/poliisistapaivaa


Poliisiradio
  

Poliisiradio on netissä toimiva podcast-radio, joka julkaisee lyhyitä ja napakoita video- ja radiolähetyksiä poliisin tosielämästä. Lähetyksissä käsitellään paitsi ajankohtaisia aiheita ja kysymyksiä, myös mielenkiintoisia tositarinoita vuosien takaa. Katso ja kuuntele lisää www.poliisiradio.fi


IRC-galleriakuva

Poliisiprofiilit vastailevat kysymyksiin palvelussa ja auttavat poliisitoimintaan liittyvissä asioissa.


Twitterkuva

Poliisin Twitter-tili löytyy nimellä Suomenpoliisi. Twitteriin tulevat kaikki poliisin tiedotteet. http://www.twitter.com/suomenpoliisi

Useilla poliisilaitoksilla ja poliisin yksiköillä on myös omat Twitter-tilit:


Instagram

Joillakin poliisin yksiköillä on tili Instagramissa:

Youtube

kuvaPoliisin Youtube-kanava löytyy nimellä Suomenpoliisi. Kanavalla on poliisin erilaisiin kampanjoihin liittyviä videoita, tv-sarjojen trailereita sekä esitutkintaan liittyvää videomateriaalia.
http://www.youtube.com/suomenpoliisi

Myös Helsingin poliisilaitoksella on oma Youtube-kanava, jonka osoite on: http://www.youtube.com/NettipoliisiHKI


 





Tulostettava versio

Share

Hae sivustolta: